Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

OTOMATİK VİTES TAMİRİ ANKARA
Otomatİk Şanziman Tamİrİ AnkaraOtomatik Şanzıman Nedir, Nasıl Çalışır ?

Tork konvektörü, debriyaj, servo, hidrolik sistemi, solenoid, sübap ve vites kademeleri gibi unsurları içinde barındıran alüminyum muhafazaya sahip şanzıman türüdür. Otomatik şanzımanın en büyük özelliklerinden biri üretici firmaların en uygun hızlanma ve tork devirlerini hesaba katarak ayarladıkları vites değişim süreleri ile kullanıcı hatasından oluşabilecek sorunların en aza indirgenmesi ve aracın yakıt ekonomisine katkıda bulunması sağlanır.

Her ne kadar otomatik vitesler manual viteslere göre araçların performansını olumsuz yönde etkiliyor olarak bilinse de geliştirilen yeni teknolojilere sahip araçların sahip olduğu otomatik vites seçenekler her geçen gün performans açısından da daha iyiyi sürücüsüne sunmaya başlamıştır.

Manuel şanzımanlar motordaki gücü tekerleklere taşırken debriyaja ihtiyaç duyarken otomatik şanzıman bu işi tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halledilir. Yarı otomatik şanzımanlı araçlarda ise vites değişimi debriyaj olmadan manuel olarak yapılabilmektedir, bu araçlarda ise kavrama elektronik veya vakum sistemi ile kontrol edilmektedir.

Otomobilinizin her parçası gibi Otomatik şanzımanda bakıma gereksinim duyar. Aracın ve şanzımanın tipine göre yapılması gereken bakım süreleri aracın el kitabında bulunabilir.

Genel olarak uygulanan bakım her 40.000 kilometrede yada 2 yılda bir şanzıman yağının ve filtresinin değiştirilmesidir. Özellikle römork bağlı, hızlı duruş kalkış yapan, dağ bayır inip çıkan sürücüler şanzıman yağının kontrolünü aksatmamalıdırlar.

EASYTRONIC, MULTIMODE, MMT, ASM, AMT, SMG, CVT, DSG, I-SHIFT, DUALOGIC, SPEEDGEAR, SENSODRIVE otomatikleştirilmiş manuel şanzıman demektir.

 
AUDİ, BMV, CHEVROLET, CİTROEN, C2, C3, C4, FİAT, FORD, FİESTA, FOCUS, HONDA, JAZZ, CİVİC, HYUNDAİ, GETZ, ACCENT, ELENTRA, SONATA, KİA, JEEP, MERCEDES, MİNİ CUPPER, MİTSUBİŞHİ, NİSSAN, OPEL, CORSA, ASTRA, VECTRA, PEUGEOT, 106, 107, 206, 207, 306, 307, RENAULT, SEAT, İBİZA, CORDOBA, LEON, SKODA, FORMEN, OCTAVYA, SUZUKİ, TOYOTA, YARİS, COROLLA, AURİS, WOLKSWAGEN, POLO, GOLF, PASSAT, VOLVO
 
Sistemin parçalar.
 
1 - MANUEL şanzıman.
2 – Klasik debriyaj kiti. Baskı, balata, debriyaj çatalı ve rulmanı.
3 - Elektronik kumandalı debriyaj modülatörü. Debriyaj robotu. Debriyaj otomatiği.
4 – Elektronik kumandalı vites modülatörü. Vites geçirme robotu. Vites otomatiği.
5 – ECU ( ELEKTRONİK KONTROL ÜNİTESİ ) TRİPTRONİK şanzıman beyni.
Temel amaç düz şanzımanın esnek kullanımı, ataklığı ve yakıt ekonomisi ile otomatik şanzımanın konforunu birleştirmektir. Ayrıca, tam otomatik şanzımanlara göre daha ekonomiktir.
 
DİKKAT! Otomatik, yarı otomatik şanzımanlı araç kullanmak ayrı bilgi ve uzmanlık ister. Konunun uzmanından eğitim alarak aracınızı uzun yıllar sorunsuz kullana bilirsiniz.
 

TRİPTRONİK, EASYTRONİK, SPEEDGEAR, MULTRONİK, YARI OTOMATİK ŞANZIMAN NEDİR? VİTESLERİ NASIL KULLANMALISINIZ.

 
1 – OTOMATİK ŞANZIMAN + TRİPTRONİK
Aracınızın vites kolunda P, R, N, D, ( S, 1, 2 Bu pozisyonlardan herhangi biri ) +, - pozisyonları varsa; Aracınızda otomatik şanzıman vardır. Buna ilaveten +,- pozisyonlarıyla kumanda edilen TRİPTRONİK özelliği de konulmuştur.
Vites kolunu D pozisyonuna getirip sağa doğru iterseniz, TRİPTRONİK kullanıma geçersiniz. 
Bu konumda, vites kolunu öne ( + ) veya arkaya ( - ) iterek vitesi büyütür veya küçültürsünüz. Aracınızın şanzımanına manuel olarak kumanda etmiş olursunuz.

2 – MANUEL ŞANZIMAN + TRİPTRONİK
Aracınızın vites kolunda N, A veya E, R, +, - pozisyonları varsa; Aracınızda otomatik gibi davranan manuel şanzıman vardır. Aracınıza ilave edilen ( ECU ) Elektronik kontrol ünitesi sayesinde vitesler aracın hızına göre otomatik olarak değiştirilmektedir. ECU aynı zamanda aracın debriyaj sistemine de kumanda etmektedir.
Otomatik şanzımanlı araçlarda debriyaj görevi yapan tork konvektör, bu araçlarda yoktur.
Bunun yerine, ECU ile kumanda edilen, klasik debriyaj kiti ( Baskı, balata, debriyaj rulmanı, debriyaj baskı çatalı ve elektronik kumandalı debriyaj merkezleri ) vardır.
Kullanım sırasında, vites kolu ( A ) pozisyonunda iken; Freni bırakıp gaz pedalına bastığınız anda ECU gaz pedalından aldığı elektronik sinyali debriyaj kumanda sistemine gönderir, debriyaj kumanda sistemi de debriyaja basıp aracın vitese geçmesini sağlar. Yani sizin yerinize debriyaja basar.
( A ) pozisyonunda sürüşünüze devem ederken, durmanız gerektiğinde frene bastığınız anda yine ECU bu sefer fren pedalından aldığı elektronik sinyali debriyaj kumanda sistemine gönderir, debriyaj kumanda sistemi de debriyaja basarak motorun tekerleklere güç aktarmasını durdurur.
Aracı kullanırken, freni bırakıp gaz pedalına basana kadar geçen zamanda aracınızın boşta olduğunu unutmayınız. Bu durumda yokuştaysanız aracınızın geri gidip arkanızda ki araca vurması ihtimali vardır.
İlk zamanlarda biraz zorluk çekebilirsiniz, kullandıkça fren gaz geçişleriniz daha hızlanacaktır. Bunu dışında çok dik yokuşlarda üretici firmanın tavsiyesi el freni yardımıyla kalkış yapmanızdır. Asla sol ayağınızla frene basarken sağ ayağınızla da gaz vererek kalkış yapmayınız. Bu durumda debriyaj takımı hasarına sebep olursunuz.
Yeni nesil araçlarda sıklıkla kullanılmaya başlayan MANUEL + TRİPTRONİK Şanzımanın yokuşta geri kaçırma problemiyle ilgili olarak yapılan çalışmalar sonucunda, aracın yokuşta geri kaymasını önleyen HİLL HOLDER sistem geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.
HİLL HOLDER: Yokuş yukarı kalkışlar sırasında aracın kaymasını engelleyen bu sistem geri ve ileri viteste fren pedalından gaz pedalına geçerken 1,5, 2 sn. süreyle ek bir fren etkisi yapar. Bu etki yokuş aşağı kaymayı önlerken aracın daha güvenli ve konforlu olarak harekete geçmesini sağlar.

otomatik şanzıman ile ilgili aramalar

ankara otomatik şanzıman tamiri

otomatik vites tamir servisi

yarı otomatik şanzıman ankara

otomatik şanzıman nedir nasıl çalışır

otomatik şanzıman arızaları

otomatik şanzıman tamir servisi

ücretsiz şanzıman kontrolü ankara

otomatik sanziman otomatik vites tamirci tamir servisi ankara

otomatİk ŞanzIman servİsİ ankara